صفحه نخست
پیوندهای روزانه

چهارشنبه 22 آذر 1396 ساعت 10:57 ق.ظ

 واژه صنعت از ریشه صنع (عربی) به معنی ساختن یا آفریدن گرفته شده است. در زبان انگلیسی واژه Industry  از واژه لاتین  industria  گرفته شده و به معنی بازرگانی یا ساختن و ساخت به طور کلی است و منظور از ساخت ایجاد دگرگونی در شکل یا ترکیب مواد است.   در فرهنگ معین ، صنعت چنین تعریف شده است : کار ، پیشه ، حرفه ، کلیه تغییراتی که بشر در مواد طبیعی می دهد تا بهتر و بیشتر از آنها استفاده کند.     صنعت مجموعه ای است از فعالیتهایی که با استفاده از منابع موجود (مواد، سرمایه ، نیروی انسانی، انرژی، تکنولوژی، اطلاعات ،ابزار ) کالا یا خدماتی را تولید می کند که نیازهای انسان و جوامع انسانی را برطرف می کند ، در واقع تلاشی است مستمر در جهت بهبود کارایی و بهره وری . به این معنا که با استفاده ار منابع کمتر ، بازده بهتری به دست دهد . از این جهت ، پویایی ، نوسازی و نوجویی یکی از ویژگی های صنعت است .

"( فرهنگ توصیفی تکنولوژی ، نوشته ی محمد نقی مهدوی)"

   صنعت شامل شماری سازمان تولیدی ، مانند موسسات یا بنگاه های اقتصادی است که به منظور بررسی های تحلیلی یا سیاست گذاری ، براساس ضابطه های معینی  در یک گروه گرد آورده می شوند. بنابر سنت ضابطه معمول برای گروه بندی صنعت همانا مشخصات فرآورده هایی بود که از طریق سازمانهای تولیدی عرضه می شدند ، بنابراین به روال آلفرد مارشال اگر تعدادی از بنگاه های اقتصادی محصولاتی فراهم آورند که در ذهن خریداران  بالقوه جایگزین هایی کامل یا نزدیک برای یک دیگر باشند در این صورت تمام واحدهای تولیدی را می توان متعلق به صنعت واحدی دانست. اگر تنها یک تولید کننده عهده دار کل تولید یک نوع محصول باشد که در ذهن خریدار از سایر کالاها در زنجیره ی کالای جایگزین ممکن جدا شود آن گاه آن تولید کننده انحصارگری محسوب می شود که بر تمامی آن صنعت احاطه دارد.

 

"( فرهنگ علوم اجتماعی ، جولیس گولد ، ویلیام ل. کولب)"

   تعریف صنعت:

عبارت است ازسازماندهی کلیه عوامل تولید(سرمایه،مدیریت،مواداولیه،نیروی انسانی)به منظورسازندگی ،رشدوتوسعه زندگی بشری که درترکیب وتحلیل وشکل دهی واستخراج مواداولیه محصول جدیدی رابوجودمی آورد.باتوجه به تعریف مزبور می توان پروسه صنعت رابه چهاردسته مجزاتقسیم کرد.

1-صنعت استخراجی (extractive)یعنی پروسه جداکردن عناصروموادمثل استخراج سنگ آهن اززمین وجداکردن منیزیم ازآب دریا

2-صنعت شکل دهی(conditioning)یعنی تغییرشکل دادن ازخواص فیزیکی مثل صنایع فلزکاری وپلاستیکی

3-صنعت تحلیلی(analithic)یعنی تجزیه موادبه عناصر سازنده اش مثل عملیات پالایش نفت وبسته بندی وغیره
4-صنعت ترکیبی (synthetic)یعنی ترکیب وموادکردن اجزای سازنده یک محصول ماننداتومبیل

www.dralavi.ir)")"

    معنای واژگانی صنعت، طبق فرهنگ آموزگار، یعنی ساختن، مصنوع و ساخته شده. ولی تعریفمصطلح صنعت یعنی «به کاربستن ماشین برای تهیه قسمتی از مواد مورد احتیاج زندگانی یکاجتماع(معتمدی،1374 ص85

  صنعت ريشه در غرب دارد و معناي آن كار هوشمندانه يا داشتن مهارت در انجام يك فعاليت است. وهنر معناي ديگري است كه در قرون وسطي و حتي در دوران اخير براي تعريف صنعت به كار گرفته مي‌شود. به اين ترتيب توليد صنعتي كه با تلاش انسانها حاصل مي شود، محصول هنر است. در واقع هنر و صنعت مترادف هستند. در ايران نيز صنعتگر با هنرمند يكسان دانسته مي‌شود، چرا كه صنعت در حوزه اقتصادي به معناي كار نوآورانه و خلاقانه است. در صنعت، علاوه بر بحث توليد، بحث خلاقيت نيز نهفته است.
وانقلاب صنعتي اروپا  نقطه عطفي در گسترش خلاقيت در عرصه توليد و گام‌نهادن در دنياي جديد توام با خلاقيت و نوآوري است.اقتصاددانان، صنعت را موتور محركه اقتصاد و عامل كليدي رشد و توسعه اقتصادي كشورها مي‌دانند و بر همين اساس بر افزايش رشد صنعت، سرمايه گذاري روي توليد صنعتي، صادرات صنعتي و اشتغالزايي ناشي از صنعت تاكيد دارند.

"( ماهنامه ی علمی تدبیر، شماره ی 171)"


برچسب ها: تکنولوژی , سازمان تولیدی , صنایع , صنعت , صنعت استخراجی , صنعت تحلیلی , صنعت ترکیبی ,
(0 نظر)
(31 بازدید)
نوشته شده توسط mohammad ahmadi
  بازدید کل: 5750   بازدید امروز: 19   بازدید یک ماه اخیر: 1003